maggio 18, 2017

IAF2017 – The Programme

IMAGINARIA – international animated film festival
Conversano, 21-26 august 2017
XV edition


Monday 21 

> Giardino dei Limoni – h 22.30
SPECIAL OPENING EVENT
Belladonna of Sadness by Eiichi Yamamoto (Giappone, 1974, 80’)
Live music performance by Mirko Signorile e Marco Messina

Tuesday 22
> Chiostro di San Benedetto / Giardino dei Limoni – h 21.30
Animated short film competition
A little joy by Mahnaz Yazdani (Iran, 2016, 46”)
Afterwork by Luis Uson (Ecuador, 2017, 6’15”)
Airport by Michaela Müller (Svizzera/Croazia, 2016, 11’)
Ariadne’s Thread by Claude Luyet (Svizzera, 2016, 13’)
Au revoir Balthazar by Rafael Sommerhalder (Svizzera, 2016, 9’)
Below 0° by Itai Hagage & Jonathan Gomez (Costa Rica, 2016, 4’54”)
Comeback WOOL E by Sumanta Ghosh (India. 2016, 9’24”)

Animated student short film
Azzurra e Midori by Elena Garofalo, Marta Giuliani, Laura Piunti (Italia, 2017, 6’28”)
Baozha! by Jasper Liu (Singapore, 2016, 6’45”)
Eva by Chiara Tessera (Italia, 2017, 6’09”)
Fliposcope by Jovic Krunoslav (Serbia, 2017, 4’50”)

> Chiostro di San Benedetto – h 22.45
Animated future film
Koe no Katachi (A Silent Voice) by Naoko Yamada (Giappone, 2016, 129’)

> Giardino dei Limoni – h 22.45
Proiezione speciale fuori concorso
Life, Animated by Roger Ross Williams (USA, 2016, 91’)

Wednesday 23
> Chiostro di San Benedetto / Giardino dei Limoni – h 21.30
Cortometraggi di animazione / animated short film competition
Corp. by Pablo Polledri (Argentina, 2016, 9’)
Dandelion by elisa Talentino (Italia, 2017, 3’)
Dead Horses by Marc Riba e Anna Solanas (Spagna, 2016, 6’15”)
Everything Changes by Paola Luciani (Italia, 2017, 3’)
Float by Goran Radošević (Croazia, 2017, 6’26”)
Framed by Marco Jemolo (Italia, 2017, 7’)
Great Headless Blank by Carine Khalifé Canada, 2016, 4’07”)
Green Light by Seongmin Kim (Sud Corea, 2016, 15’34”)

> Chiostro di San Benedetto – h 22.30
Cortometraggi di animazione (scuole di cinema) / animated student short film competition
Icky by Parastoo Cardgar (Iran, 2017, 5’55”)
La Cabina by Ginevra Lanaro, Federica Di Leonardo (Italia, 2017, 4’47”)
Le dernier pas by Vicky Petrequin (Francia, 2016, 2’28”)
Little wonders by Triet Le (Vietnam, 2016, 2’23”)

> Giardino dei Limoni – h 22.30
Selezione speciale Cartoon d’Or 2016 – the awards best European animated short film
Alike by Daniel Martinez Lara, Rafa Cano Méndez (Spagna, 2015, 8’)
Machine by Sunit Parker (Danimarca, 2015, 19’03”)
Peripheria by David Coquard-Dassault (Francia, 2015, 12’20”)
Under Your Fingers (Francia, 2014, 12’54”)
Yùl and the Snake (Francia, 2015, 13’11”)

> Giardino dei Limoni – h 23.30
Antonello Salis & Vito “Forthito” Quaranta
Live music performance with the screen of  “Appuntamento a Belleville” by Sylvain Chomet

> Chiostro di San Benedetto – h 22.45
Animated future film
La Jeune fille sans mains (the girl without hands) by Sébastien Laudenbach (Francia, 2016, 73’)

Thursday 24
> Chiostro di San Benedetto / Giardino dei Limoni – h 21.30
Animated short film competition
Help by Mahnaz Yazdani (Iran, 2014, 1’05”)
Help by Paola Luciani (Italia, 2017, 3’)
Hook by Pietro Elisei (Italia, 2016, 5’59”)
La Petite marchande d’allumettes by Anne Baillod (Francia/Svizzera, 2016, 10’)
Confino by Nico Bonomolo (Italia, 2017, 11’)
Maned & Macho by Shiva Sadegh Asadi (Iran, 2017, 10’49”)
Morning Cowboy by Fernando Pomares (Spagna, 2017, 15’06”)
Mountains by Laurie Berenhaus (USA, 2017, 3’47”)
Lo sguardo italiano by Sandro del Rosario USA/Italia, 2016, 13’)

Animated student short film competition
Mr. Selfish by Cansu Karaman (Turchia, 2017, 2’30”)
Pink cuts pink by Alma W.Bär (Germania, 2016, 2’)
Reminisce me with the time of a day by Holly Lo (Taiwan, 2016, 4’24”)
Silent London by Ivelina Ivanova (UK, 2017, 2’45”)
Wrestler by Kwak Ki-hyuk (Corea, 2016, 8’10”

> Chiostro di San Benedetto – h 23.00
Lungometraggio di animazione / animated future film
Le Stagioni dI Louise by Jean-François Laguionie (Francia, 2016, 75’)

Friday 25
> Chiostro di San Benedetto / Giardino dei Limoni – h 21.30
Animated short film competition
Retweet by Cristina Vilches (Spagna, 2017, 1’)
Roger by Sonia Cendón, Sara Esteban, Arnau Gòdia, Ingrid Masarnau, Martí Montañola (Spagna, 2016, 7’35”)
Stay still by Elettra Esposito (Italia, 2017, 5’49”)
The Courtyard by Grzegorz Wacławek (Polonia, 2017, 5’)
The Rope by Liran Kapel (Norvegia, 2016, 5’44”)
Nothing Happens by Uri Kranot (Ungheria, 2017, 11’50”)
Nighthawk by Spela Cadez (Slovenia, 2017, 8’50”)
High Summer by Josselin Facon (Francia, 2016, 5’45”)

Animated student short film competition
Shuma by Lucija Mrzljak (Estonia, 2016, 6’05”)
The Last Leaf by Olya Golubeva (Irlanda, 2016, 6’04”)
Une petite différence by Chloé Dumoulin (Francia, 2016, 3’)
Verge by ChingTien Chu (USA; 2017, 3’03”)
Victim by Minako Mori (Giappone, 2017, 2’10”)

> Giardino dei Limoni – h 23.00
Allysha Joy in concert

> Chiostro di San Benedetto – h 22.45
We’re Going on a Bear Hunt by Joanna Harrison, Robin Shaw (UK, 2016, 30’)

> Chiostro di San Benedetto – h 23.15
Animated future film
Ethel & Ernest by Roger Mainwood (UK, 2016, 94’)
Un film d’animazione interamente realizzato a mano, basato sulla pluripremiata graphic novel di Raymond Briggs, è una rappresentazione intima e affettuosa della vita e dei tempi dei suoi genitori, due londinesi comuni che vivono inaspettati eventi straordinari.

Saturday 26
> Chiostro di San Benedetto / Giardino dei Limoni – h 21.30
Animated short film competition
The Wrong End of the Stick by Terri Matthews (UK, 2016, 9’40”)
The adventure of the afternoon by Vance Yang e Stella Huang (Taiwan, 2016, 7’46”)
The ultimate guide to inspiration by BLND (Paesi Bassi, 2016, 2’46”)
TIS by Chloé Lesueur (Francia, 2016, 10”)
Too Tame by Rebecca Bloecher (Germania, 2017, 6’41”)
White Lies by Lopez Marco (Italia, 2016, 1’44”)
Wicked Girl by Ayce Karatal (Francia, 2017, 8’)
Winfried by Jana Lenhard (Germania, 2016, 4’)
Wishing Box by Lizzie Zhang (USA, 2017, 5’26”)

> Giardino dei Limoni – h 22.30
Animated future film
La mia vita da zucchina by Claude Barras (Svizzera/Francia, 2016, 66’)

> Chiostro di San Benedetto – h 22.30
Special guest –  Regina Pessoa
Retrospective

  • A Noite (1999, 6’35”)
  • História Trágica com Final Feliz (2005, 7’46”)
  • Kali, the little Vampire (2012, 9’30”)

> Chiostro di San Benedetto – h 23.15
Imaginaria Awards 2017

> Chiostro di San Benedetto – h 23.30
Animated future film
La mia vita da zucchina by Claude Barras (Svizzera/Francia, 2016, 66’)

SPECIAL CLOSING EVENT
> Giardino dei Limoni – h.23.30
Le Immagini Ritrovate
Piano concert byi Remo Anzovino


Imaginaria Kids

Tuesday 22
> Terrazzo della Biblioteca dei Bambini  – h 20.00
Imaginaria Kids – screenings
Animated short film for kids
A priori by Maïté Schmitt (Germani, 2017, 5’40”)
Big Boom by Marat Narimanov (Russia, 2016, 4’13”)
Black Holes by Chiara Martinelli (Italia, 2017, 4’55”)
Bo by Sara Jibreal (Arabia Saudita, 2017, 4’17”)
Boxi: Angry Citizen by Béla Klingl (Ungheria, 2017, 3’33”)
Cube by Jun Yang (USA, 2016, 1’48”)
Deserted by Anna Anakhasyan (USA, 2016, 2’48”)

Wednesday 23
> Terrazzo della Biblioteca dei Bambini  – h 20.30
Imaginaria Kids – screenings
Animated short film for kids
Doll’s Letters by Natalia Grofpel (Russia, 2017, 6’40”)
Easygoing Teddy by Tomislav Gregl (Croazia, 2017, 8’30”)
Elephants Playmate by Hadi Tabasi (Iran, 2016, 5’38”)
Flood by Dimitar Velev (Bulgaria, 2017, 7’45”)
Cicada by Gabriela Borregales USA, 2017, 3’57”)
Grandmother by Roza Kolchagova (Bulgaria, 2017, 6’13”)
Humus by Simone Cirillo, Simone Di Rocco, Dario Livietti, Alice Tagliapietra (Italia, 2017, 6’58”)
Three little ninjas delivery service: damsel in distress by Karim Rhellam and Kim Claeys (Belgio, 2016, 12’)
Une petite différence by Dumoulin Chloé (Francia, 2016, 3’24”) 

Thursday 24
> Terrazzo della Biblioteca dei Bambini  – h 21.00
Imaginaria Kids – screenings
Animated short film for kids
Johanne by Anna-Ester Volozh (UK, 2017, 3’41”)
Lampadino & Caramella – The Zampa’s MagiKingdom by Raffaele Bortone (Italia, 2017, 6’)
Leave a print by Christina S. Nerland (UK, 2016, 5’14”)
Naturals by Viktor Svoboda (Repubblica Ceca, 2015, 1’39”)
Playful by Víctor Jara Magna (Cile, 2017, 15’)
Playing House by Cenk Köksal and Özgül Gürbüz (Turchia, 2016, 3’20”)
Rumble in the Jungle by Muhundan Bala (Germania, 2016, 1’30”)
The raven who wished to imitate the eagle by Clementine Dudreuilh, Kevin Langouet, Megane Lepage, Meghan Marino (Francia, 2016, 1’25”)
Zoo Story by Veronika Zacharová (Repubblica ceca, 2016, 4’)

Friday 25
> Terrazzo della Biblioteca dei Bambini  – h 21.00
Imaginaria Kids – screenings
Animated short film for kids
Runaway Plane by Tara Holland & Jesse Kukucka-Doney (USA, 2017, 3’05”)
She’s got the blush by Els Decaluwe (Belgio, 2016, 5’15”)
Starry Skies by Sarah Schmidt (USA, 2017, 2’11”)
Surprise by Tariq Rimawi (Giordania, 2016, 5’15”)
Tekkol by Jorn Leeuwerink (Paesi Bassi, 2016, 1’55”)
The Box by Merve Cirisoglu Cotur (Turchia, 2016, 6’48”)
The kid and the hedgehog by Anna Solanas (Spagna, 2016, 3’)
The pangolin and the hedgehog by Paolo Russo (UK, 2017, 4’)
Verge by Chingtien Chu (USA, 2017, 3’03”)